Pridajme sa k iniciatíve biskupov Čiech a Moravy na Veľkonočnú vigíliu a zažnime sviecu

Bratislava 6. apríla (TK KBS) Českí a moravskí biskupi pozvali veriacich, aby na Bielu sobotu po zotmení zapálili vo svojich domovoch sviečku alebo vystavili do okna obraz Ježiša Krista. „Je to veľmi pekná iniciatíva: budem rád, ak sa k nej pridajú aj slovenskí veriaci,“ povedal pre TK KBS Mons. Stanislav Zvolenský, predseda Konferencie biskupov Slovenska.

„Milí veriaci, bratia a sestry, až na výnimky nebude pre vás možné zúčastniť sa vrcholu celého liturgického roka – slávenia Veľkonočnej vigílie. Preto navrhujeme, aby ste v dobe, keď sa Veľkonočná vigília slávi, teda na Bielu sobotu po zotmení, zapálili za oknami svojich domovov sviečku, prípadne vystavili obraz nášho Pána Ježiša Krista, ktorý v tejto slávnej noci popravde vstal zmŕtvych.

Je to stará veľkonočná tradícia, ktorú by sme priviedli k životu a vydali tak svedectvo, že Ježiš je Svetlom nášho života, ktorý nepozná západ, ako o tom počas veľkonočnej noci s radosťou a rozochvením spievame. Ďakujeme vám, že sa k tejto výzve pripojíte,“ napísali svojim veriacim pred Veľkou nocou biskupi Čiech a Moravy.

K tejto veľkonočnej výzve sa pripojila aj Ekumenická rada cirkví v Čechách, a do pozornosti ju kladie aj predseda KBS.

Veriacich, samozrejme, vyzývame k náležitej obozretnosti: pri zažatej svieci sa treba pomodliť, ale nenechať ju bez dozoru na mieste, kde by mohla spôsobiť požiar!

Sledovať prenosy obradov Veľkej noci bude možné napríklad prostredníctvom TV LUX a Rádia Lumen.

Fotka Farnosť Nanebovzatia Panny Márie v Detvianskej Hute.