12 podmienok k dedičstvu

Pôvodný názov: Ultimate Gift, The
Žáner: Drama / Rodinný
Minutáž: 113 min
Krajina: USA
Rok: 2006

Pomerne dosť starý film, ktorý sa mi však dostal do rúk iba pred rokom. Rozhodol som sa, že o ňom napíšem recenziu, lebo si to naozaj zaslúži. Je to výborný a citlivý film, v ktorom nechýba romantika, akcia, ale ani vtip a rozhodne sa nebudete nudiť od začiatku až do konca.

Na začiatku filmu prebieha dedičské konanie po zomrelom bohatom starom otcovi. Ten veľmi dobre poznal svoju najbližšiu rodinu a vedel, že ešte nebude poriadne “vychladnutý” a už sa budú hádať o jeho majetok. Preto ešte počas života spísal závet, kde odkázal každému členovi nejakú časť majetku. Avšak svojmu vnukovi zanechal “len” DVD s nahrávkou jednotlivých podmienok, ktoré musí splniť, ak chce dostať svoju časť dedičstva.

Mladý Jason Stevens je však arogantný, rozmaznaný, má všetko po čom kedy túžil. No napriek tomu na “hru” o dedičstvo pristúpi. Postupne získava 12 darov: dar práce, dar peňazí, dar priateľstva, dar učenia, dar problémov, dar rodiny, dar smiechu, dar snívania, dar dávania druhým, dar vďačnosti, dar dokonalého dňa a dar lásky. To Jasona zmení a stane sa z neho úplne iný a hlavne lepší človek.

Tento film vo mne zanechal hlboký zážitok, ukázal mi, čo je v živote naozaj dôležité – láska a sebadarovanie sa druhým.

Mladý a bohatý Jason Stevens dedí po svojom starom otcovi dar, ktorý sa zásadne líši od všetkých zvyčajných darov. Sám vlastne nevie, o čo sa jedná, podmienkou je len, že ak chce svoj dar dostať, musí splniť niekoľko nezvyčajných úloh, ktoré mu postupne, jedna po druhej, menia život. Jason spoznáva hodnotu mnohých vecí, a konečne aj skutočných priateľov, ktorí sa pre neho stávajú tým najväčším darom: malá Emily chorá na leukémiu a jej mamička Alexia. Vtipné a predsa trefné Emiliine hlášky mu postupne, spolu so slovami starého otca nahranými na dvdčku poriadne prehádžu celý rebríček hodnôt. Pred Jasonom stojí teda ťažká úloha: splniť všetkých 12 podmienok k dedičstvu, aby mohol nakoniec získať svoj posledný dar a úlohy vôbec nie sú ľahké… Podarí sa mu to?